Головна » 2014 » Грудень » 26 » ліна Костенко, урок, 11 клас
15:57
ліна Костенко, урок, 11 клас

Тема. «Гармонія крізь тугу дисонансів». Лейтмотиви поезії Ліни Костенко

Культурологічна тема:

                                    Поезія – це завжди неповторність,

                                   Якийсь безсмертний дотик до душі.

                                                                     Ліна Костенко

Мета: ознайомити учнів з художніми особливостями поезії Ліни Костенко; охарактеризувати поетичне кредо поетеси; з’ясувати найхарактерніші ознаки лірики Ліни Костенко; розкрити ідейний зміст інтимної та філософської лірики на прикладі віршів «Життя іде і все без коректур», «Вже почалось, мабуть, майбутнє», «Вечірнє сонце, дякую за день», «Світлий сонет», «Розкажу тобі думку таємну», «Цей ліс живий…», «Шипшина важко віддає плоди…»; удосконалювати вміння аналізувати поетичні твори, навички дослідницької роботи; розвивати пам’ять, логічне й образне мислення та мовлення; збагачувати словниковий запас учнів новою лексикою; виховувати любов до рідного слова, природи, поезії, естетичні смаки, позитивне мислення; шляхом компаративного аналізу розкрити ознаки інтимної лірики Ліни Костенко, Данте Аліг’єрі, Франческо Петрарки, Лесі Українки

Обладнання: портрет Ліни Костенко, таблиці, опорні схеми, «Словничок іншомовних слів», картки із завданням, зразки поезій, картки-асоціації, вислови, завдання для творчої роботи

Тип уроку: інтерактивний урок з елементами зовнішнього незалежного тестування та компаративного аналізу

 

Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Поетична хвилинка.

    Виразне читання вірша Ліни Костенко «Доля».

Доля

Наснився мені чудернацький базар:

Під небом у чистому полі,

Для різних людей,

Для щедрих і скнар,

Продавалися різні долі.

Одні були царівен не гірш,

А другі – як бідні Мільйони.

Хто купляв тобі Долю за гріш.

А хто – і за мільйони.

Дехто щастям своїм платив.

Дехто платив сумлінням.

Дехто – золотом золотим.

А дехто – вельми сумнівним.

Долі-ворожки, тасуючи дні,

До покупців горнулись.

Долі самі набивались мені.

І тільки одна відвернулась.

Я глянула їй в обличчя смутне,

Душею покликала очі.

- Ти все одно не візьмеш мене, -

Сказала вона неохоче.

- А може, візьму?

- Ти собі затям,

Сказала вона суворо –

За мене треба платити життям,

А я принесу тобі горе.

- То хто ж ти така?

Як твоє ім’я?

Чи варта такої плати?

- Поезія – рідна сестра моя.

Правда людська – наша мати.

І я її прийняла, як закон.

І диво велике сталось:

Минула ніч. І скінчився сон.

А доля мені зосталась.

Я вибрала Долю собі сама.

І що зі мною не станеться –

У мене жодних претензій нема

До Долі – моєї обраниці.

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

1. Характеристика поетичного креда Діни Костенко. Робота зі схемою.

 

Поетичне кредо Ліни Костенко

протест                       служіння                викриття                засудження

проти                          правді                    антигуманності     варварської

ідеологічного                                                                           діяльності

тиску                                                                                         людини на

                                                                                                  землі

Проблемне питання: як же треба жити?

 

2. Вправа-пояснення випереджального характеру.

а) користуючись опорними схемами, охарактеризувати ознаки лірики Ліни Костенко.

Найхарактерніші ознаки лірики Ліни Костенко

1) проблемно-тематичні обшири: людина в усьому багатстві її проявів;

2) образне мислення – умовно-асоціативне, метафоричне;

3) Мотиви поезії:

а) мотив дитинства, вбитого війною;

б) іронія історії, парадоксальний зв’язок часів;

в) мотив intermezzo, єднання людини з природою;

г) мотив апокаліпсису, зникання життя, викликаного людським нерозумством;

д) мотив любові як прекрасної стихії ніжності й осяяння душі.

ІV. Повідомлення теми, мети і завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів.

1. Словникова робота.

    Завдання: користуючись словником іншомовних слів, з’ясувати значення слів:

гармонія, дисонанс, лейтмотив

2. Пояснення вислову «Гармонія крізь тугу дисонансів». Визначити художній засіб, ужитий у висловлюванні.

V. Епіграфи до уроку:

                                1) Щастя треба – на всякий випадок,

                                    Сили треба – на цілий вік.

                                                             Ліна Костенко

                                2) Поезія – рідна сестра моя.

                                    Правда людська – наша мати.

                                                             Ліна Костенко

VІ. Сприйняття нового матеріалу.

1. Вступне слово вчителя.

    Ліна Костенко заговорила в поезії власною, тільки їй притаманною мовою, її твори, кожен із котрих унікальний по-своєму, довели, що українській ментальності, окрім емоційності й ліризму, притаманні прагнення чину, воля й інтелект, бо саме вони становлять основу її художньої образності. ЇЇ висхідна лінія: П. Куліш – Леся Українка – М. Рильський, поєднання неоромантичних устремлінь із нахилом до неокласичної гармонії й рівноваги. «Поезією мислення» називають критики творчість поетеси.

VІІ. Робота над змістом поезій.

Тематичні епіцентри творчості

                                                          Пам’ять

Творчість                                         Гармонія                                           Природа    

                                                          Любов

1. Аналіз філософської лірики Ліни Костенко методом «обрамлення».

Пам’ять                                                                                              Творчість

1) «Вже почалось, мабуть, майбутнє»                   «Вечірнє сонце, дякую за день»

2) «Життя іде і все без коректур»

Проблемне питання: як же треба жити?

2. Робота в групах.

Девіз: Руки на клавіші слова кладу (Ліна Костенко)

 

І група дослідників

Завдання: дослідити художні особливості поезії «Вже почалось, мабуть, майбутнє».

Визначити символіку поезії «Вечірнє сонце, дякую за день».

Дати відповідь на питання: які вічні моральні істини сповідує Ліна Костенко у творах?

 

ІІ група дослідників

Завдання: дослідити художні особливості поезії «Життя іде і все без коректур».

Скласти кольорову характеристику поезії «Вечірнє сонце, дякую за день».

Дати відповідь на запитання: яке почуття є головним у віршах?

На основі опрацьованих творів дати відповідь на проблемне запитання: як же треба жити?

3. Аналіз інтимної лірики Ліни Костенко.

Девіз: Це тихе сяйво над моєю долею (Ліна Костенко)

Любов

1) «Світлий сонет»

2) «Розкажу тобі думку таємну»

4. Запитання для роботи над текстом віршів:

а) чому, попри драматизм стану ліричної героїні у вірші «Світлий сонет», загальний настрій поезії оптимістичний?

б) яким ви уявляєте собі щасливе кохання?

в) розкрийте символіку назви вірша «Світлий сонет».

г) яким ви бачите почуття кохання «на сьогодні», «на завтра», «навік» у поезії «Розкажу тобі думку таємну»?

д) який настрій домінує в поезії?

е) яка головна думка вірша «Розкажу тобі думку таємну»?

є) Зіставте вірші «Світлий сонет» і «Розкажу тобі думку таємну»: що в них спільне, а що відмінне? Дослідіть художні засоби цих поезій (робота за варіантами).

Проблемне питання: нерозділене кохання – це драма душі. То в чому ж щастя?

5. Компаративний аналіз інтимної лірики Ліни Костенко, Данте Аліг’єрі, Франческо Петрарки, Лесі Українки.

«Монолог крізь століття»

Данте Аліг’єрі

ХІІІ – ХІV століття

Інтимній ліриці Данте притаманне глибоке почуття любові, де ідеалом є самозречення. Найвище цінує поет духовну красу. Таким постає кохання Данте в його книзі «Нове життя».

Поет розповідає історію свого кохання до Беатріче.

У його віршах кохана – не стільки жива людина, скільки ідеал: це втілення ідеальної краси, чистоти, шляхетності. Почуття поета виражаються у схилянні перед цими високими чеснотами. Душа дівчини облагороджує всіх, хто до неї наближається:

В очах своїх вона несе кохання, -

На кого гляне, всі блаженні вмить;

Як десь іде, за нею всяк спішить,

Тріпоче серце від її вітання.

Він блідне, никне, множачи вітання.

Спокутуючи гріх свій, самохіть,

Гординя й гнів від неї геть біжить.

О донни, як їй скласти прославляння?..

Франческо Петрарка

ХІV століття

У «Піснях» Петрарки звеличена жіноча душа, показаний її шляхетний вплив на людську особистість. Поет розповідає про своє кохання до Лаури.

Герой «Пісень» живе напруженим внутрішнім життям. Любов поглинає його душу повністю. Петрарка ставить високі моральні вимоги до свого кохання, прагне, щоб воно було лише глибоким.Поет боїться, щоб його кохання не затьмарила низька приземлена пристрасть.

Щасливі квіти й благородні трави,

Прим’яті Донною на самоті;

Пісок, що береже сліди святі

Чудових ніжок під листком купави…

Леся Українка

ХІХ століття

Інтимній ліриці Лесі Українки притаманна глибина почуттів людини, їхня суперечливість і неоднозначність. Особлива низка поезій, присвячених її взаєминам із Сергієм Мержинським – «лірична драма» кохання. Ці твори розкривають благородство інтелігентної дівчини, її відданість близькій людині, порядність, моральну чистоту, високі помисли і пориви.

«Твої листи завжди пахнуть зов’ялими трояндами»

Твої листи завжди пахнуть зов’ялими трояндами, ти, мій бідний, зів’ялий квіте! Легкі, тонкі пахощі, мов спогад про якусь любу, минулу мрію… Мій друже, любий мій друже, створений для мене, як можна, щоб я жила сама, тепер, коли я знаю інше життя?.. Я бачила тебе і раніше, але не так прозоро, а тепер, я пішла до тебе всею душею як сплакана дитина іде в обійми того, хто її жалує. Се нічого, що ти не обіймав мене ніколи, се нічого, що між нами не було і спогаду про поцілунки, о, я піду до тебе, з тобою я не на чужині. Тільки ти вмієш рятувати мене від самої себе… Крізь темряву у простір я простягаю руки до тебе: візьми, візьми мене з собою, се буде мій рятунок. О, рятуй мене, любий!..

Підсумкове запитання: що спільне і що відмінне в інтимній ліриці згаданих поетів із творами Ліни Костенко?

6. Робота з порівняльною таблицею «Монолог крізь століття»

 

Критерії оцінки

 

 

ХІІІ – ХІV ст.

 

ХІV ст.

 

ХІХ – ХХ ст.

 

ХХ ст.

 

Данте Аліг’єрі

 

Франческо Петрарка

 

Леся Українка

 

Ліна Костенко

 

Ідея творів

 

 

 

 

 

 

 

Кольорова гама, музикальне оформлення

 

 

 

 

 

 

Моральні цінності

 

 

 

 

 

 

Основні мотиви

 

 

 

 

 

 

Позиція автора в контексті віршів

 

 

 

 

 

Висновки

 

 

 

 

 

 

 

7. Природа

1) «Цей ліс живий…»

2) «Я вранці голос горлиці люблю»

3) «Шипшина важко віддає плоди»

Лабораторна робота з картками-асоціаціями.

 

Картка-асоціація

1. Назва вірша.

2. Ліричний герой, його почуття.

3. Внутрішній конфлікт ліричного героя.

4. Кольорова гама поезії.

5. Мінор чи мажор мелодії вірша.

6. Художня чарівність твору.

7. «Енергія» вірша.

8. Життєві цінності.

9. Художній прийом в основі поезії.

10. Ваші почуття, навіяні поезією.

8. Практична робота. Робота в парах.

Завдання: виписати афоризми з поезій Ліни Костенко, пояснити їх зміст.

І пара: «Вже почалось, мабуть, майбутнє»

ІІ пара: «Життя іде і все без коректур»

ІІІ пара: «Світлий сонет»

ІV пара: «Я вранці голос горлиці люблю»

V пара: «Вечірнє сонце, дякую за день»

9. Творча робота.

1) Зобразити графічну модель поезії (однієї на вибір із вивчених на уроці). Пояснити свій вибір.

2) Розкрити тему «Природа як джерело духовного здоров’я» або «Любов – це тихе сяйво над моєю долею», склавши твір-роздум чи поезію.

10. Перевір себе! Завдання з елементами зовнішнього тестування.

1. З якої поезії Ліни Костенко взято слова? Пояснити їх значення: ерзац, фронди, жиронди, синтетика, тендітний, етика.

2. Закінчте рядки віршів Л. Костенко. Вкажіть назви поезій.

А) Людині бійся …,

     Бо в цьому схибиш – то … .

Б) Не забувайте …,

    Воно вже …!

В) Нехай тендітні …

     Торкнуть вам … .

Г) І то чому: бо любить …,

    А вірність має … .

3. Вкажіть назви поезій, з яких виписано афоризми. Поясніть їх значення.

А) Людині бійся душу ошукать,

     Бо в цьому схибиш - то уже навіки.

Б) Той несказанний камертон природи,

     Де зорі ясні і де тихі води.

В) Вечірнє сонце, дякую за всіх,

     Котрі нічим не осквернили душу.

Г) Не знецінюйте коштовне,

    Не загубіться у юрбі.

4. Визначте художні засоби кожного рядка з поезій Ліни Костенко. Вкажіть назви поезій.

А) Нехай тендітні пальці етики

     Торкнуть вам серце і вуста.

Б) Час летить, не стишує галопу.

В) Багряне сонце сутінню лісною

     У просвіт хмар показує кіно.

Г) Це не сльози – це квітуча вишенька.

    Що на світанку струшує росу.

5. Визначте ідею поезій Л. Костенко. Поясніть назви цих віршів (одним реченням).

А) «Життя іде і все без коректур».

Б) «Шипшина важко віддає плоди».

 

ІХ. Підсумок уроку. Розвиток творчої рефлексії.

Анкета

1. Чи задоволений ти результатом своєї роботи, процесом уроку? Чому?

2. Що ти зрозумів і дізнався нового?

3. Що найбільше здивувало? Що сподобалося, не сподобалося? Чому?

4. Чи досягнув ти поставленої мети?

5. Які нові запитання з’явилися у тебе?

6. Склади резюме уроку (2 – 3 речення).

Х. Оцінювання діяльності учнів на уроці.

ХІ. Домашнє завдання.

1. Скласти діалог між вами і Ліною Костенко (Данте Аліг’єрі, Франческо Петраркою, Лесею Українкою) за вибором учня.

2. Опрацювати одну на вибір поезію, (що не вивчали на уроці) Ліни Костенко. Скласти рецензію на цю поезію.

3. Підготувати 10 запитань, які вам хотілося б поставити поетесі.

 

 

Переглядів: 2922 | Додав: miybloh | Рейтинг: 1.0/1
Всього коментарів: 0
avatar
Вхід на сайт

Календар
«  Грудень 2014  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0